سیمای محیط زیست شهرستان درمیان

قابلیت های محیط زیست شهرستان درمیان

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درمیان به منظور حفظ ذخيره گاه هاي زيستي ژنتيكي و حمايت از گونه هاي گياهي و جانوري و ژن هاي بومي منطقه و براي انجام امور تحقيقاتي و  بهره وري معقول و حفظ نسل گونه هاي مختلف و جلوگيري از تعرض انسان ها مناطقي را با توجه به شرايط خاص منطقه منجمله وجود گونه هاي نادر و با ارزش و كمياب گياهي و جانوري تحت پوشش قرارداده و از آنها حفاظت و حراست مي نمايد.

مناطق مذکور به همراه سایر قابلیت های زیست محیطی به شرح ذیل تقدیم می گردد.


الف) منطقه حفاظت شده درمیان و سربیشه

از مهمترین قابلیت های شهرستان، منطقه حفاظت شده درمیان می باشد که همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران می باشد.

در شمال شهر سربيشه و غرب شهرستان درميان بر اساس آگهي رسمي مصوبه شماره 284  شورايعالي حفاظت محيط زيست مورخ 12/11/86  بهعنوان منطقه حفاظت شده معرفي گرديد. اين منطقه با وسعت 79311 هكتار  بين 59 درجه 35 دقيقه طول غربي تا60 درجه 1 دقيقه طول شرقي و بين32 درجه و 34 دقيقه عرض جنوبي تا 33 درجه عرض شمالي واقع گرديده است.

پوشش گياهي مرتعي از قبيل قيچ، نسترن وحشي، اورمک، اسپند، گز، کما، زول،کلاه ميرحسن، پرند، خارشتر، نخود وحشي، گون، گل ماهور، گل ميمون، زنبق، آويشن، سالويا، يال اسبي، پوا، چوبک، خار گوني،کاهوي وحشي، چرخه، کنگر،  شکر تيغال، گل گندم، درمنه، تلخه.

مهمترین گونه جانوری منطقه قوچ و میش می باشد. از سایر گونه های جانوری منطقه می توان به گربه پالاس، گرگ، روباه، شغال، کفتار، خرگوش، تشي، انواع موش، زاغ بور، کبک، تيهو، کبوتر چاهي، قمري، عقاب دشتي، عقاب طلايي، دليجه، هما، کرکس، انواع مار و لاک پشت و ... اشاره نمود.

 
 

ب) وجود گونه ی منحصر به فرد قوچ و میش وحشی از نژاد اوریال به صورت گله های 40 یا 50 راسی.

 
 
 

پ) وجود اماکن مقدس و زیارتی در سطح شهرستان مزار بی بی صاحبه ی نوزاد که در مرز منطقه حفاظت شده درمیان واقع شده است و پذیرای میهمانان و زائران از داخل و خارج شهرستان می باشد.

 

ت) وجود آثار متعدد تاریخی و باستانی در سطح شهرستان از قبیل قلعه ای فورگ ، کل حسن صباح و غیره که در مرز منطقه حفاظت شده درمیان واقع است.

 

ث) وجود مناطق آزاد شهرستان با قابلیت های ویژه که زیستگاه قوچ و میش وحشی ، کل و بز ، آ هو و هوبره می باشد. مناطق گل ورده ، کوه های هزار سنگ آب که از نظر پوشش گیاهی و تنوع زیستی و آب غنی می باشد.


ج) وجود درخت چنار کهنسال دوشنگان که نزدیک به 300 سال قدمت دارد و جزء آثار مهم و طبیعی شهرستان می باشد.

 
 

چ) وجود بزرگترین سد مخزنی استان، سد رزه در شهرستان درمیان که همه ساله پذیرای پرندگان مهاجر شامل فلامینگو، چنگر، اردک سر سبز، حواصیل سفید و آبچلیک  از منطقه سیبری می باشد که گردشگران بسیاری از این مکان زیبا دیدن می کنند.

 
 

 

تاریخ به روزرسانی:
1396/02/19
تعداد بازدید:
2455
Powered by DorsaPortal