۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/06/23 در افق 1403 به ميزان 60 ميليون مترمكعب آب از درياي عمان به خراسان جنوبي مي‌رسد
در افق 1403 به ميزان 60 ميليون مترمكعب آب از درياي عمان به خراسان جنوبي مي‌رسد
استاندار خراسان جنوبي در نشست 4.5 ساعته خود با نخبگان خراسان جنوبي گفت: انتقال آب به خراسان جنوبي مكمل سند سازگاري با كم‌آبي است و در افق 1403 به ميزان 60 ميليون مترمكعب آب به خراسان جنوبي از درياي عمان منتقل مي‌شود.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري، محمدصادق معتمديان اظهار داشت:پيش بيني مي‌شود در صورتي كه در زمان موعد شركت متولي منابع مالي خود را تامين كند، آب در افق 1403 به بيرجند برسد.
وي ادامه داد: در اين طرح دولت هيچ سرمايه‌گذاري انجام نمي‌دهد و مجوزهايي براي سرمايه‌گذاري به بخش خصوصي داده مي‌شود.
معتمديان گفت: از هفته آينده تشكيل كميته‌اي را داريم كه بتوانيم مسير انتقال خط لوله را شناسايي كنيم و تملك اراضي را انجام و در اختيار شركت مربوطه قرار دهيم، شروع استارت كار با سيستان و بلوچستان است و در مرحله آخر آب بعد از خراسان جنوبي به خراسان رضوي مي‌رسد.
استاندار خراسان جنوبي گفت: مهندسي مهاجرت معكوس را در استان طراحي كرديم و در اين خصوص به دنبال اين هستيم كه وضعيت معيشتي مرزنشينان را تقويت كنيم و در حال حاضر در هر مرحله 714 هزار تومان به حساب مرزنشينان استان واريز مي‌شود.
معتمديان افزود: سند توسعه روستاهاي خراسان جنوبي براساس ظرفيت‌هاي استان تدوين شده است و در اين خصوص براي هر روستا شناسنامه‌اي طراحي شده و در هر روستا بيش از 17 زمينه براي اشتغال شناسايي شده‌است.
وي با بيان اينكه خراسان جنوبي از نعمت‌ها و مواهب الهي در تمام شهرستان‌ها برخوردار است، اضافه كرد: معادن، مرز و محصولات استراتژيك از جمله مزيت‌هاي اين استان است.
معتمديان افزود: بخش عمده‌اي از مشكلات ما به معرفي نشدن اين ظرفيت‌ها برمي‌گردد كه بايد توجه حاكميت و كشور را به اين منطقه جذب كنيم.
وي با اشاره به اينكه چند موضوع را به عنوان پيشران‌هاي توسعه استان در دستور كار داريم، اضافه كرد: يكي از مهمترين فرصت‌هاي استان بحث مرز است كه در اين خصوص 331 كيلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان را داريم و امنيت پايدار نيز در مرزهاي ما وجود دارد.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: عليرغم اينكه كشور افغانستان يكي از كانون‌هاي ناامني در جهان است اما به اميد خدا امنيت كامل در مرزهاي خراسان جنوبي حاكم است.
معتمديان گفت: يكي از ويژگي‌هاي مرز ما بحث دسترسي به بازار آسياي ميانه است و خراسان جنوبي نزديك‌ترين مسيري است كه مي‌توانيم مسير ترانزيتي 11 كشور آسياي ميانه را 400 كيلومتر كاهش دهيم.
وي اظهار داشت: يكي از مشكلات خراسان جنوبي در بن‌بست قرار گرفتن و دوري از مركز كشور است كه اين موضوع يكي از مهمترين معضلات در بحث توسعه‌اي است.
معتمديان افزود: در بررسي‌هاي مختلفي كه در واحدهاي توليدي استان انجام شده مخرج مشترك تمام مشكلات واحدهاي توليدي بازار فروش و عدم رقابت با توليدكنندگان ساير استان‌ها است كه بخش عمده اين مشكلات به دليل نداشتن زيرساخت ارتباطي است كه باعث قيمت تمام شده بالاي محصولات توليدي مي‌شود.
وي با بيان اينكه از مرز افغانستان عليرغم تمام مزيت‌هايي كه دارد نتوانسته‌ايم به خوبي استفاده كنيم، اضافه كرد: يكي از جهت گيري‌هايي كه دنبال كرديم اين است كه بحث تجارت بين‌الملل را در استان افزايش دهيم.
استاندار خراسان جنوبي ادامه داد: يكي از گلايه‌هاي افغان‌ها از ما بحث يك طرفه بودن داد و ستدها است، هم اكنون حدود 35 درصد صادرات كشور به افغانستان از مرز ماهيرود انجام مي‌شود كه سهم خراسان جنوبي از اين مقدار ناچيز است.
معتمديان گفت: توجه جدي به بازارهاي بين‌المللي از جمله بازار كشور افغانستان و پاكستان را داريم در تلاش هستيم كه روش‌ها و ارتباطات مستندي را با اين كشورها همسايه پيدا كنيم.
وي با بيان اينكه در خراسان جنوبي 9 درصد وسعت كشور اما يك درصد جمعيت كشور را داريم، افزود: اين موضوع هم فرصت و هم آسيب است، فرصت از اين جهت كه منابع بيشتري در اختيار استان است و آسيب از اين لحاظ كه كارهاي زيرساختي در استان هزينه‌بر است.
وي با اشاره به اينكه چالش بزرگ شرق كشور و استان خراسان جنوبي مشكل كمبود منابع آبي است، اضافه كرد: به دليل شرايط اقليمي و خشكسالي‌هاي 20 ساله در استان مجبوريم تعدادي زيادي از روستاهاي استان را با تانكر آبرساني كنيم و يا براي آبرساني پايدار به روستاها ده‌ها كيلومتر چاه حفر و تجهيز كنيم.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: در زمينه احداث بزرگراه و زيرساخت‌ها يكي ار موضوعات كم جمعيت بودن خراسان جنوبي است، يكي از عمده‌ترين مشكل مناطق محروم كشور همين موضوع كمبود جمعيت است چرا كه يكي از شاخص‌ها در تخصيص اعتبارات درصد جمعيت است.
معتمديان افزود: خراسان جنوبي تازه تاسيس است و با شرايط تحريم‌هاي ظالمانه غربي‌ها مواجه شديم و زماني كه بايد دولت‌ها بر روي توسعه استان متمركز مي‌شدند آنان درگير كمبود اعتبار بودند.
وي اظهار داشت: امسال از جمله سخت‌ترين سالهاست كه كشور درگير مباحث بودجه‌اي است و انقباضي‌ترين لايحه بودجه را ما در سال 98 داشته‌ايم و بحث اقدامات عمراني به عنوان شاخص توسعه به شدت كاهش يافته است.
معتمديان گفت: به دنبال هستيم كه ظرفيت‌هاي استان را شناسايي و مسيرهاي ميانبري را انتخاب كنيم تا در كوتاهترين زمان به اهداف خودمان برسيم.
وي از نخبگان استان خواست در زمينه اجراي سند آمايش سرزميني خراسان جنوبي به مسئولان كمك كنند، در تمام نشست‌هاي توسعه‌اي استان از نظر مشاوران علمي و اساتيد دانشگاه‌ها استفاده مي‌كنيم.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: دنبال اين هستيم كه پيوندي بين دستگاه‌هاي اجرايي و دانشگاه‌ها برقرار كنيم، ما بايد در كنار همديگر ضمن استفاده از دانش افراد دانشگاهي از تجربيات دستگاه‌هاي اجرايي هم استفاده كنيم.
معتمديان اظهار داشت: تدوين سند سازگاري با شرايط كم آبي خراسان جنوبي در دستور كار قرار گرفت كه در كارگروه ملي سازگاري با كم آبي كشور به تصويب رسيد و خراسان جنوبي نخستين استاني است كه به صورت پايلوت اين طرح كه نقش كليدي در توسعه استان دارد را اجرايي مي‌كند.
وي عنوان كرد: در اجراي سند سازگاري با شرايط كم آبي استان به دنبال توسعه كشت گلخانه‌اي، احداث سامانه‌هاي نوين آبياري و تغيير الگوي كشت هستيم و هرگز در اين شرايط اقتصادي به دنبال كاهش سطح زيركشت محصولات كشاورزي استان نيستم.
معتمديان با بيان اينكه ميانگين استفاده از منابع آب زيرزميني در چند سال گذشته در كشور 60 درصد و در خراسان جنوبي 85 درصد بوده است، افزود: عليرغم كمبود آب در استان برنامه‌اي براي مديريت منابع آب نداشته‌ايم.
وي گفت: عليرغم كمبود منابع آبي در استان در چند سال گذشته شاهد كاشت محصولات آب‌بر بوده‌ايم كه نتيجه آن نشست زمين در دشت‌هاي اين استان است.
استاندار خراسان جنوبي افزود: با وجود اينكه 91 درصد آب در بخش كشاورزي استان استفاده مي‌شود، تنها 28 درصد اشتغال خراسان جنوبي در اين بخش است و اين در حالي است كه بخش صنعت 2 درصد مصرف آب استان را دارد اما 38 درصد اشتغال در اين بخش است كه اين موضوع نشان از اين است كه مسير را انحرافي رفته‌ايم.
معتمديان با اشاره به اينكه در زمينه آبخيزداري در گذشته توجه جدي نشده‌ است، ادامه داد: در گذشته هفت سد در استان با بيش از 300 يا 400 ميليارد تومان هزينه احداث كرديم كه حداكثر ذخيره آب در اين سدها 25 ميليون متر مكعب است در حالي كه 2 يا سه برابر نرم كشوري تبخير آب را در استان داريم.
وي افزود: در زمينه آبخيزداري در چند سال گذشته بيش از 2 هزار سازه با كمتر از 60 ميليارد تومان احداث كرديم كه اين سازه‌ها 70 ميليون مترمكعب ذخيره آب دارند.
معتمديان عنوان كرد: ميانگين سالانه 500 ميليون مترمكعب روان آب از دسترس استان به طريق مختلف خارج مي‌شود كه اين رقم بالايي است.
وي گفت: در تفاهم‌نامه مشترك طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق كشور بنا است در اين پروژه چندين ساله با اعتبار چهار ميليارد دلار، 60 ميليون متر مكعب آب وارد استان شود.
استاندار خراسان جنوبي افزود: 217 ميليون مترمكعب نياز آبي استان در افق 1425 است كه 60 ميليون مترمكعب از خارج از استان تامين و بقيه نياز آبي استان بايد با اجراي برنامه‌هاي مختلف سازگاري با اقيلم تامين شود.
معتمديان با اشاره به اينكه به دنبال هستيم كه در وضعيت ترانزيتي استان تحول ايجاد كنيم، اضافه كرد: جاده مرزي ماهيرود خراسان جنوبي به استان فراه افغانستان چند سال راكد بود كه با پيگيري‌هاي صورت گرفته تقريبا 2 ميليون دلار به اين پروژه اختصاص يافته و در مدت 18 ماه آينده اين مسير تكميل شود.
وي اظهار داشت: در زمينه واردات از افغانستان وارد مذاكره شده‌ايم و نگاه دولت نسبت به افغانستان تغيير كرده است.
معتمديان عنوان كرد: يكي از مزيت‌هاي مهم ما در استان بحث مرز و تجارت بين‌الملل است كه در اين خصوص داد و ستد دو طرفه مد نظر است.
وي با بيان اينكه ما در خراسان جنوبي جزيره منفصله هستيم كه تقريبا كشور به ما نيازي ندارد، اضافه كرد: مرز فرصت خوبي است كه مي‌تواند چسبندگي را افزايش بدهد.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: خراسان جنوبي از نظر تنوع و تعداد زياد معادن در كشور بي نظير است، در چهار و پنج پهنه‌اي كه سال گذشته به بخش دولتي واگذار شد، حدود 21 تن طلا قابل برداشت است.
معتمديان گفت: يكي از مشكلات ما در زمينه معادن اين است كه مطالعاتي كه در گذشته انجام شده، انحصاري و توسط شركت‌هاي دولتي انجام شده كه از وزارت صنعت و معدن درخواست كرديم اين اطلاعات در اختيار استان قرار گيرد.
وي افزود: تاكنون در يك سوم پهنه‌هاي استان مطالعات ژئوفيزيك هوايي انجام شده كه با اين اقدام زمينه شناسايي معادن ديگر در استان فراهم شده و وزارت صنعت حدود 50 ميليارد تومان در زمينه اكتشاف معادن استان سرمايه‌گذاري كرده‌ است

معتمديان مهمترين چالش در زمينه معادن استان را خام فروشي ذكر كرد و ادامه داد: از اين پس اگر قرار است معدني در استان واگذار شود، شرايط اصلي ما بحث فرآوري اين معادن در استان است، خام فروشي هيچ عوايدي براي استان ندارد و نه ثروت و نه اشتغالي ايجاد مي‌كند.
وي گفت: با پيگيري‌هاي صورت گرفته با وزارت صمت تفاهم نامه‌اي را امضا كرديم كه اين وزارتخانه هزار و 500 ميليارد به شركت‌هاي دولتي اختصاص دهد تا بتوانند در استان سرمايه گذاري داشته باشند.
استاندار خراسان جنوبي با اشاره به اينكه توفيقي در جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي در استان نداشته‌ايم، افزود: به دنبال اين هستيم كه با حضور شركت‌هاي بخش دولتي اعتماد سازي را در استان ايجاد كنيم كه زمينه براي حضور بخش خصوصي فراهم شود.
معتمديان اظهار داشت: 76 درصد ذخاير زغال سنگ شناسايي شده در كشور در شهرستان طبس است كه حدود 600 و 700 ميليارد سرمايه گذاري در اين بخش انجام خواهد شد.
وي با اشاره به خام فروشي محصولات استراتژيك خراسان جنوبي افزود: متاسفانه عليرغم ظرفيت‌هاي خوب استان شاهد خام فروشي اين محصولات ارزشمند هستيم كه تمركز بر فرآوري اين محصولات از اولويت هاي ما در استان است.
معتمديان افزود: به دليل خام فروشي محصولات كشاورزي استان وضعيت معيشتي مردم خوب نيست و حدود هفت درصد محصولات استراتژيك در استان فرآوري مي‌شود و سود اصلي اين محصولات به جيب دلالان مي‌رود.
وي ادامه داد: با پيگيري‌هاي صورت گرفته 100 ميليارد به عنوان تسهيلات ارزان قيمت براي تمركز بر فرآوري محصولات كشاورزي استان در نظر گرفته شده است.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: هر اقدامي در جهت توسعه استان بايد متمركز بر مباني فرهنگي و ارزشي استان باشد، ضمن توجه به مبناي فرهنگي استان به دنبال توسعه گردشگري در استان هستيم.
معتمديان گفت: در زمينه انرژي‌هاي نو هم اقدامات خوبي انجام شده و با توجه به 360 روز آفتابي و وجود بادهاي 120روزه تلاش مي‌كنيم كه ورود موفق‌تري در اين زمينه داشته باشيم.
وي با بيان اينكه در خراسان جنوبي 800 نوع گونه گياهان دارويي داريم، اضافه كرد: بر مزيت‌هاي استان متمركز شده‌ايم، براساس تفاهم‌نامه با وزارت صمت شركت ايميدور در زمينه فرآوري گياهان دارويي نيز ورود پيدا خواهد كرد
معتمديان اظهار داشت: عليرغم كمبود اعتبارات تكميل زيرساخت‌هاي استان را به جد دنبال هستيم، يكي از دلايل توجه دولت به استان همين بحث رفت و آمدها است كه در تصميم‌گيري‌ها موثر بوده است.
وي عنوان كرد: راه آهن به عنوان يك از مطالبات مهم مردم را دنبال كرديم، در بحث توسعه شرق كشور چند كار مهم از جمله انتقال آب، اتصال ريلي چابهار به سرخس و كريدور شمال شرق به جنوب شرق مهم است.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: با رايزني‌هاي انجام گرفته كنسرسيومي از پنج شركت مهم در كشور كه 70 درصد منابع اش تامين وام از طريق صندوق توسعه ملي است، 20 درصد آورده اين كنسرسيوم و 10 درصد منابع مالي دولتي است، به دنبال هستيم كه طي يك برنامه چهار ساله بيرجند را به گناباد متصل كنيم.
معتمديان عنوان كرد: خط ديگري از مسير فردوس به بافق مشهد متصل مي‌شود كه براي اين طرح 90 ميليارد تومان اعتبار دولتي گذاشته شده و عمليات اجرايي آن شروع شده است.
وي افزود: عمليات اجرايي پروژه 32 كيلومتري راه آهن بيرجند به قاين به زودي در سفر آقاي جهانگيري به استان آغاز مي‌شود، اين‌ها از جمله اقداماتي است كه دولت عليرغم مشكلات در استان در دستور كار قرار دارد.
معتمديان با اشاره به نهضت گازرساني در استان گفت: همه شهرهاي استان از نعمت گاز بهره‌مند هستند و روستاهاي بالاي 20 خانوار تا هفته دولت سال آينده گازدار مي‌شوند.
وي بيان كرد: در ديدار كه با حجت‌الاسلام مروي توليت جديد آستان قدس رضوي داشته‌ايم، قرار شد آستان قدس سرمايه گذاري جدي در استان داشته باشد و ايشان در مدت 2 تا سه ماه آينده به استان سفر خواهند داشت.
استاندار خراسان جنوبي عنوان كرد: با پيگيري‌هاي صورت گرفته اعتبارات خوبي به فولاد قاينات اختصاص يافته است و حدود 300 ميليارد تومان اعتبار به اين كارخانه تزريق شده و فاز نخست آن در سال جاري به اتمام مي‌رسد.

تعداد بازدید: 298
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal