۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/06/14 با اتمام جاده ماهيرود به فراه افغانستان ، تحول ترانزيتي در استان رخ مي دهد
با اتمام جاده ماهيرود به فراه افغانستان ، تحول ترانزيتي در استان رخ مي دهد
 استاندار خراسان جنوبي گفت: با اتمام جاده ماهيرود به فراه افغانستان اين مسير به يك قطعه ترانزيتي شرق كشور تبديل مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، محمد صادق معتمديان شامگاه چهارشنبه در جمع مردم شهر درح سربيشه اظهار داشت: تلاش بسيار زيادي شده و دولت هم به دنبال كمك است تا در روزهاي آتي قطعه 30 كيلومتري از جاده ماهيرود به فراه به مناقصه گذاشته شود.

وي افزود: اميد است با اتمام اين پروژه 400 كيلومتر جاده‌هاي ترانزيتي استان به آسياي ميانه، شاهراه ارتباطي، افغانستان و 11 كشور آسياي ميانه نزديك‌تر شود.

استاندار خراسان جنوبي از اين اتفاق به عنوان تحول ترانزيتي در استان ياد كرد و گفت: براي همه خودروهاي ترانزيتي كه از چابهار و بندر عباس به مرز مي‌روند نزديكترين مسير اين جاده خواهد بود.

وي با اشاره به سفر شهرستاني خود به سربيشه و شهر درح بيان كرد: اين سفر باعت شود بخشي از مشكلات مردم رفع شود و يكي از اهدافي كه در سفرهاي شهرستاني داريم در وهله اول ديدار مردم مناطق مختلف است كه بدون واسطه در جريان مشكلات قرار گرفته و با ظرفيت‌هاي هر منطقه آشنا شويم.

معتمديان به پتانسيل‌هاي خوب استان اشاره كرد و گفت: اين استان برخوردار از نعمت‌ها است و شناسايي و آشنايي بيشتر اين ظرفيت‌ها از اولويت‌هاست كه از پيشنهادات مردم هم بهره‌مند مي‌شويم.

وي ادامه داد: بيشتر از هر كسي مردم نسبت به مشكلات منطقه شناخت و انگيزه لازم براي حل مشكلات دارند لذا يكي از رويكردها اين است كه از مردم محلي به عنوان مشاوران خود استفاده كنيم.

استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: نظرات كاربردي مردم حاصل تجريه است كه راهكارهاي خوبي ارائه مي‌كنند و در كنار مطالعات كارشناسي از نظرات و تجربه گرانبهاي مردمي هم بهره‌مند مي‌شويم.

وي با بيان اينكه هرجا از نظرات مردمي استفاده كرديم موفقيت بيشتري داشتيم گفت: اگر قرار است كار عمراني در منطقه انجام شود خروجي بايد رضايتمندي مردم باشد.

معتمديان با بيان اينكه مردم به نوع مديريت اعمال شده از يك سال گذشته تاكنون پاسخ مثبت داده‌اند افزود: يك طرفه نمي‌توان طرح داده و اقدام عمراني انجام دهيم كه نتيجه آن نارضايتي مردم باشد.

وي با اشاره به اولين و آخرين سفر در دور اول سفرهاي شهرستاني خود به شهر درح بيان كرد: اميد است اين سفرها براي مردم شهر درح مايه خير و بركت باشد.

استاندار خراسان جنوبي ادامه داد: بازخوردي كه در كمتر از يك سال گذشته مردم به ما دادند در ارزيابي دولت از شاخص رضايتمندي مردم خراسان جنوبي بين 31 استان در كشور برتر شده است.

وي با اشاره به اهميت موقعيت جغرافيايي شهر درح گفت: خراسان جنوبي 331 كيلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان داريم كه مهمترين بخش آن در درح و مرز ماهيرود است.

معتمديان اضافه كرد: مرز ماهيرود مرز صادراتي است و هر روز نگاه كشور به اين مرز بيشتر مي‌شود كه در شرايط فعلي وضعيت خوبي داريم.

وي عنوان كرد: سال 96 بيش از 35 درصد صادرات كشور از اين مرز انجام شده است.

استاندار خراسان جنوبي با اشاره به تعطيلي بازارچه مرزي در سال گذشته و محدويت افغانستان براي صادرات گفت: پارسال حدود 600 ميليون دلار صادرات كشور بوده هرچند سهم خراسان جنوبي از اين ميزان صادرات قابل قبول نيست و بايد تلاش كنيم اين سهم را افزايش دهيم.

وي با تاكيد بر اينكه بايد تلاش شود افزايش صادرات در درآمد و ثروت مردم اثر گذار باشد ادامه داد: خراسان جنوبي سومين استان از نظر درآمدي است لذا يكي از جهت‌گيري‌هاي اصلي اين است كه درآمد مردم را در منطقه افزايش دهيم.

معتمديان تاكيد كرد: مرز ملي و بين المللي است و همه در حال انتفاع از آن هستند و اگر سربيشه و درح استفاده نكند قابل قبول نيست لذا بايد بازنگري كنيم كه مردم از عوايد بازارچه‌ها و منطقه ويژه استفاده كنند.

وي اظهار داشت: اگر اولويت استخدام، سرمايه گذاري و مركز خدماتي است بايد به عنوان دولت تلاش كنيم شرايطي فراهم شود تا مردم متضرر نشوند.

استاندار خراسان جنوبي با تاكيد بر اينكه بايد انگيزه سرمايه‌گذاري مردم افزايش يابد گفت: شرايط سرمايه گذاري بيشتر هم بايد در منطقه ايجاد شود.

وي با تاكيد بر اينكه آينده بسيار روشني براي منطقه ديده مي‌شود افزود: تلاش كرديم در دولت جايگاه ويژه براي استان و مرزها قائل شويم.

معتمديان با بيان اينكه مراودات با افغانستان در حال افزايش است گفت: بايد رفت و آمدها تسهيل پيدا كند و مرز ماهيرود نبايد روزانه 50 نفر تردد كند در حالي كه ميلياردها تومان سرمايه‌گذاري در ماهيرود انجام شده است.

وي بيان كرد: بايد شرايطي فرهنگي تلطيف و فراهم شود تا مردم هر دو سوي مرز با توجه به اشتراكات با كشور افغانستان رفت و آمد كنند.

استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه زماني در اين استان به دنبال واردات دام از كشورهاي آفريقايي بوده‌اند گفت: اين در حالي كه كشور افغانستان در همسايگي و پاكستان در مجاورت استان ما است كه بايد از اين فرصت‌ها استفاده كنيم.

وي ادامه داد: دام‌هايي در اين كشورهاست كه سازگاري كامل با منطقه ما دارند لذا نگاه ما توجه به فرصت هاي مرز است كه شرايط ورود دام از كشورهاي همسايه فراهم شده است.

معتمديان با تاكيد بر ايجاد روان‌سازي در مرز اظهار داشت: مردم نبايد معطل و اذيت شود و به بازرسي استانداري ماموريت داده شده كه اگر گيري هست حتما گزارش و نظارت شود تا طرح‌هايي كه در راستاي كمك مردم تصويب شده در مراحل اجرايي متوقف نشود.

وي ابراز اميدواري كرد: با مشاركت ستاد اجرايي فرمان امام(ره) تسهيلاتي براي ورود دام مولد اعطا شود.

استاندار خراسان جنوبي گفت: در برنامه دو ساله 25 هزار دام مولد وارد استان خواهد شد كه بخش عمده آن به مناطق مرزي بر مي‌گردد.

وي با بيان اينكه فاصله عقب افتادگي در مناطق كمتر برخوردار بايد كم شود افزود: خدمات ارزشمندي از ابتداي انقلاب تاكنون در مناطق روستايي و محروم انجام گرفته است.

معتمديان با اشاره به برنامه دولت براي آبرساني به روستاهاي استان بيان كرد: اميد است با مدل‌هاي جديد مالي زحمات مسئولان در خدمات رساني به مردم به ثمر بنشيند.

وي با اشاره به نهضت گازرساني در استان گفت: همه شهرهاي استان از نعمت گاز بهره‌مند هستند و روستاهاي بالاي 20 خانوار تا هفته دولت سال آينده گازدار مي‌شوند.

استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه اين اقدامات نشان از نگاه ويژه حاكميت به مناطق مرزي و كمتر برخودار است ادامه داد: يكي از روش‌ها اين است كه وقتي به منطقه اي وورد پيدا مي‌كنيم مصوبات بايد قابليت اجرايي داشته باشد.

وي اظهار داشت: اين مصوبات توسط تيم‌هاي كارشناسي بررسي و با جمع نظرات مردم و پشتوانه تامين اعتبار اعلام مي‌شود.

معتمديان از وجود 500 مصوبه در سفرهاي شهرستاني ياد كرد و گفت: تاكنون درصد پيشرفت پروژه‌ها قابل قبول بوده است.

وي عنوان كرد: با توجه به تغيير وضعيت شهر درح انتظار مردم اين است كه از امكانات شهر برخوردار باشند نه اينكه فقط تابلو يك مكان از روستا به شهر تغيير كند لذا بايد شاخص‌هاي شهرنشيني با روستا متفاوت شود.

استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه تلاش مي‌شود تا بتوانيم بر اساس امكانات از اعتبارات ملي در راستاي توسعه استان جذب كنيم گفت: اولين مصوبه يك ميليارد تومان كمك به شهرداري درح است تا با استفاده حداكثري زيرساخت‌هاي شهري در درج فراهم شود كه اگر تغييرات را در اين شهر

احساس كنيم قطعا كمك‌ها ادامه خواهد داشت.

وي ادامه داد: يكي از موضوعات مهم استان افزايش ضريب نفوذ ديجيتال است و مردم انتظار دارند كه از شبكه هاي صدا و سيما بتوانند استفاده كنند.

معتمديان افزود: با وجود اينكه جزو استان‌هاي رديف آخر هستيم ولي در يك سال گذشته با كمك استانداري و صدا و سيما با ساخت ابنيه و استقرار فرستنده‌ها و تجهيزات درصد محروميت از بحث ديجيتال به سرعت تغيير پيدا مي‌كند.

وي گفت: مقدمات كار 11 فرستنده فراهم شده و تا سه ماه آينده شاهد راه اندازي آن خواهيم بود.

استاندار خراسان جنوبي اتصال 101 روستاي بالاي 20 خانوار به شبكه ارتباطات ملي تا پايان سال را يادآور شد و افزود: اميد است پيرو جلسه‌اي كه با وزير ارتباطات داشتيم شاهد انقلابي در حوزه زيرساخت‌هاي ارتباطي در استان باشيم.

وي با اشاره به كلنگ زني مدرسه 6 كلاسه درح گفت : اميد است با ساخت اين مدرسه نياز شهر را بتوان رفع كرد.

معتمديان افزود: در بافت تاريخي شهر درح نيز كمك‌هايي انجام مي‌گيرد تا زمينه براي فعاليت‌هاي اشتغالزا و ثبت پرنده بافت تاريخي شهر سرعت گرفته و زمينه بوم‌گردي فراهم شود.

وي به شروع نهضت آبخيزداري در استان اشاره كرد و گفت: در اين زمينه حدود 60 ميليارد تومان اعتبار ملي جذب شده است.

استاندار خراسان جنوبي استفاده از ظرفيت نهادهاي حاكمتي در استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: همدلي خوبي در بخش‌هاي مختلف وجود دارد و همه علاقه به كار توسعه در استان هستند به طوري كه يكي از تاكيد هاي نماينده ولي فقيه در استان همواره كمك به توسعه مناطق محروم بوده است.

آغاز عمليات سد خاكي در منطقه لانو ، شروع ساخت چمن مصنوعي شهر درح تا يك ماه آينده ، احداث سالن ورزشي در شهر درح و روستاي لانو ، احداث 1.5 كيلومتر شبكه آب شهر درح ، باندهاي دوم مسير درح به سربيشه كه 22 كيلومتر تا پايان مهرماه عمليات آن آغاز خواهد شد از جمله مصوبات سفر استاندار به شهر درح بود كه در اين ديدار اعلام شد.

وي با تاكيد بر ساخت يادمان شهدا در شهر درح و پيگيري جدي اعتبار براي اين موضوع براي راه اندازي مجتمع اداري در شهر درح نيز قول مساعد داد.

استاندار همچنين بر توسعه گلخانه ها ، مديريت منابع آب و روان آب ها و استفاده از فرصت پرورش ماهي تيلاپيلا در شهر درح تاكيد كرد.

وي با بيان اينكه تا پايان امسال 6 سفر به 6 استان همجوار خراسان جنوبي افزايش مي شود به دستاوردهاي اولين سفر به استان يزد اشاره كرد و گفت: امروز اولين محموله ماهي تيلا پيلا از استان يزد رسيد و رايگان توزيع شد.

وي همچنين بر توجه بيشتر به استفاده از سيستم هاي آبياري نوين تاكيد كرد و افزود: 120 ميليارد تومان اعتبار ملي براي اين مهم در نر گرفته شده كه اگر توان اجرايي باشد كمك‌ها نيز افزايش خواهد يافت.

استاندار خراسان جنوبي روز چهارشنبه وارد شهرستان مرزي سربيشه شد.
تعداد بازدید: 295
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal