خدمات الکترونیک
پیش بینی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی
شرح خدمت:
سازمان هواشناسی کشور مسئول پایش و پیش بینی شرایط جوی در محیط دریا و خشکی از جمله مناطق ساحلی و بنادر دریایی در کشور است. این مسولیت با همکاری و مشارکت مرکز پیش بینی در ستاد و استانهای ساحلی در شمال و جنوب کشور اجرا میشود. خدمات هواشناسی در مقیاس مناطق دریایی استانی در استان های ساحلی گیلان، مازندران، گلستان، در شمال و استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از جنوب غرب تا جنوب شرق کشور توسط ادارات کل هواشناسی استان ها انجام می شود. مدیریت پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ومرکز علوم جوی و اقیانوسی از مراکز تابع سازمان هواشناسی کشور می‌باشند به ترتیب مسئول ارائه خدمات پیش بینی و تحقیق و پژوهش در زمینه هواشناسی دریایی برای توسعه و پیشبرد علوم هواشناسی‌، هواشناسی دریایی و اقیانوس‌شناسی فیزیکی می باشند. فعالیت های این مراکز به شرح ذیل می باشد: 1-تولید پیش بینی و محصولات هواشناسی دریایی · بولتن دریایی · اجرای مدل عددی برای پیش بینی باد و ارتفاع موج دریای خزر،خلیج فارس و دریای عمان 2- ارائه تصاویرماهواره ای از دما و تراز آب دریا، سرعت باد ، 3- ارائه تحقیقات هواشناسی دریایی، 4- توسعه هواشناسی کاربردی دریایی (تهک)، 5-توسعه دیدبانی از محیط دریا از طریق ارتباط با کشتی های داوطلب دیده بانی (Voluntary Observing Ship) 6-ارائه رویدادهای ویژه دریایی اعلام نحوه تحویل خدمت و مکان آن : از طریق پورتال ، ایمیل و مراجعه حضوری واجدین شرایط و ضوابط دریافت خدمت : سازمانها ، ارگانهای دولتی ، شرکتهای خصوصی، ، شرکتهای بیمه و افراد حقیقی تعامل مستقیم با مسئول ارائه خدمت از طریق ایمیل : oasc@irimo.ir ارتباط با ما : تلفن مستقیم 02166070106
نوع خدمت:
اطلاع رسانی
نحوه ارائه خدمت:
مدارک مورد نیاز:
 
 

ارائه محصولات هواشناسی دریایی

در سایت سازمان هواشناسی کشور در صفحه محصولات و خدمات می توانید برای دریافت محصولات هواشناسی دریایی اقدام کنید:


 

با رفتن به منوی هواشناسی دریایی محصولات هواشناسی دریایی شامل بولتن دریایی، پیش بینی باد و ارتفاع موج خلیج فارس و پیش بینی باد و ارتفاع موج دریای خزر نمایش داده می شود که با کلیک بر روی هر کدام می توانید محصول مربوطه را دریافت نمایید.


 

- با کلیک بر گزینه بولتن دریایی وارد صفحه این محصول می شوید که با توجه به زمان درخواستی می توانید بولتن پیش بینی دریایی را مشاهده کنید.مطابق شکل زیر:


 

- با کلیک برهرکدام از گزینه های پیش بینی باد و ارتفاع موج خلیج فارس و پیش بینی باد و ارتفاع موج دریای خزر می توانید تصاویر مربوط به پیش بینی باد و ارتفاع موج خلیج فارس و دریای خزر را از ساعت 09هر شش ساعت یکبار تا 99 ساعت آینده را به تفکیک باد و ارتفاع دریافت نمایید.


 

ارائه تصاویرماهواره ای دمای آب:

برای دریافت تصاویر ماهواره ای دمای آب خلیج فارس و دریای عمان ودریای خزر می توانید از تارنمای سازمان هواشناسی به منوی معاونت توسعه و پیش بینی مراجعه کنید و با رفتن به منوی مرکز علوم جوی و اقیانوسی وارد صفحه مرکز علوم جوی و اقیانوسی شوید و تصاویرماهواره ای دمای ب را که بصورت روزانه قرار می گیرند مشاهده و دریافت نمایید. مطابق شکل های زیر 
 

همچنین درمنوی سمت چپ صفحه می توانید اطلاعات مناسبی درباره مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور برخوردار شوید.

توسعه هواشناسی کاربردی (تهک دریایی):

برای دریافت توصیه های دریایی شامل توصیه های صیادی، مسافربری، گردشگری و حمل و نقل دریایی می توانید با مراجعه به نشانی https://tahak.irimo.ir/index.aspx و عضویت به عنوان کاربر در سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) اقدام نمایید.


 

با کلیک بر گزینه ثبت نام وارد صفحه عضویت می شوید و می توانید با توجه به راهنمای ثبت نام موجود در همین صفحه مراحل ثبت نام را کامل کنید.


 

پس از ثبت نام با کلیک بر گزینه ورود کاربر می توانید وارد صفحه کاربری خود گردید و از توصیه های دریایی ثبت شده استفاده نمایید.


 

کاربران متقاضی دریافت پیش بینی های دریایی سفارشی می توانند با یکبار مراجعه حضوری به سازمان هواشناسی درخواست خود را ارائه دهند و یا درخواست رسمی خود را به رایانامه khadamat-electronic@irimo.ir ارسال کنند که مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

رویدادهای ویژه های دریایی:

برای دریافت گزارش آخرین رویدادهای دریایی می توانید از تارنمای سازمان هواشناسی به منوی معاونت توسعه و پیش بینی مراجعه کنید و با رفتن به منوی مرکز علوم جوی و اقیانوسی وارد صفحه مرکز علوم جوی و اقیانوسی شوید و گزارش را مشاهده و دریافت نمایید. مطابق شکل های زیر:
 
فرآیند انجام کار:
لینک مرتبط با خدمت:
Powered by DorsaPortal